Preskočiť na obsah

Školský život 2017/2018

Zverejnené 30.6.2018.

Kategória

Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie, ktorým si pripomíname slávneho dánskeho rozprávkara H.Ch. Andersena na Slovensku už po 13. krát. Zasnežená školská záhrada nám 23.marca znemožnila zasadiť ďalší, u nás v Tarnove už piaty,  Rozprávkovník. (Ale nevadí. Počkáme na vhodnejšie počasie a zasadíme ho). Čítame v povestiach pravdivé príbehy, alebo sú to výmysly? Nad touto otázkou sme sa zamýšľali počas tohoročnej Noci  Andersenom. Ako to bolo?, Kde je pravda?, A čo je už výmysel? sa nám pokúsil priblížiť Anton Medvec – starosta obce Kostoľany nad Hornádom, ale pre nás zaujímavý človek, pretože história, okrem iného, je jeho koníčkom. Je autorom knihy Povesti Hornádskej doliny a prijal naše pozvanie do obecnej knižnice a porozprával sa s nami o knihách, čítaní, povestiach a histórii. Táto noc bola pre všetkých účastníkov iná od tých predchádzajúcich. Toto podujatie sme mohli tento rok realizovať aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Práve preto si každý účastník mohol ako pamiatku z Noci s Andersenom 2018 odniesť darček v podobe „zázračného“ pera a knihu. Ani tento rok nechýbala chutná večera z kuchyne našej pani kuchárky Marienky. Nesmelo chýbať ani dovolené nočné maškrtenie. Po čítaní, besede, zábave, chutnom jedle a odmenách, keď už „noc mala svoju moc“ nás čakal sladký spánok v základnej škole. No a na záver, ráno ešte jedno predsavzatie, že sa o rok stretneme znova.

Deň ľudovej rozprávky 2018

V stredu 21.marca čakalo deti v obecnej knižnici ďalšie knižnédobrodružstvo. Počas podujatia Deň ľudovej rozprávky nám bola známu slovenskú ľudovú rozprávku Tri holúbky prečítať babka Marka. Nasledovalo plnenie súťažných úloh – hľadanie šiestich rozprávok ukrytých v jednom obrázku. Nechýbalo ani kreslenie siedmej Dobšinského rozprávky, ktorú mali pre zmenu do obrázka ukryť deti. Poslednou úlohou je do čitateľskej knižky, ktorú dostalo každé dieťa, zapísať názvy uhádnutých rozprávok. Jednu úlohu dostali aj dospeláci – uhádnuté a zapísané rozprávky deťom prečítať. Dúfame, že čas strávený pri čítaní, bude pre nás všetkých časom príjemne stráveným.

Zimná party

Tradícia spoločnej rozlúčky škôlkarov a školákov so zimou sa po niekoľkoročnej prestávke opäť obnovila. 16. marca sme sa s Pani Zimou rozlúčili spevom, tancom v podaní škôlkarov a divadielkom „O 3 trpaslíkoch, 2 princeznách a 1 princovi“ v podaní školákov. Ako na správnej party, ani u nás nechýbalo chutné občerstvenie, ktoré pre nás pripravili pracovníčky školskej jedálne. Chutné nátierky a teplý čaj mizli zo stolov, akoby niekto švihol čarovným prútikom. 

Hviezdoslavov Kubín 2018 – školské kolo

Ani v roku 2018 v kalendári nechýbal mesiac Marec. A už aj škôlkari v Tarnove vedia, že tento mesiac patrí knihám, čítaniu,… a umeleckému prednesu. Preto 8.marec bol dňom stretnutia škôlkarov, školákov a poroty na školskom kole súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín v tarnovskej obecnej knižnici. Čakali nás zaujímavé príbehy v podaní našich detí. Víťazov (Kamil Š., Alex G., Filip P.) školského kola čaká obvodové kolo v Bardejove. A pre všetkých prítomných malé milé odmeny.

Karneval  2018

My školáci sme tento rok spolu s kamarátmi škôlkarmi  fašiangové obdobie sprevádzané zábavou, šantením, tancom, hrami … ukončili v hodine dvanástej. Zažili sme spoločný zábavný, veselý, smiešny, … karneval a to v utorok 13. februára – posledný deň pred popolcovou stredou, ktorá aj tento rok, ako vždy, pripadla na stredu.  Týmto dňom sme pokojne po skvelej zábave, ktorú sme zažili vďaka spoločnému karnevalu,  začali obdobie pôstu, teda obdobie prípravy na sviatky Veľkej Noci.

Zimný štadión Bardejov

Snehulienka a sedem trpaslíkov – na tieto rozprávkové postavičky sme sa premenili 1. februára 2018 na Zimnom štadióne v Bardejove. To preto, že sme prijali pozvanie na Fašiangovú zábavu na ľade od riaditeľa ZŠ s MŠ Pod papierňou v Bardejove. Takto sme si užili deň plný zábavy a športu pred polročnými prázdninami.

Neuveriteľné dobrodružstvá malého Buratina

29. januára 2018 sme zažili cestovanie vlakom do Prešova. A to nebolo všetko. To nebolo to najhlavnejšie.  Naše kroky viedli do Divadla Jonáša Záborského. Tam sme zažili veľké divadlo, veľkú scénu, veľké dobrodružné putovanie spolu s malým Buratinom. 

O zlatej rybke Pirani

15. januára 2018 k nám opäť zavítala teta Iveta s Divadielkom Gašparkom. Tentokrát sme boli svedkami stretnutia papuľnatej rybárovej ženy s ešte papuľnatejšou zlatou rybkou. A chudák rybár mal čo robiť, aby si tie dve „neskočili do vlasov“. 

Vianoce 2017

Vianoce. Každoročne prichádzajú v rovnakom čase. Každoročne sa na nich pripravujeme aj my školáci. Vianočný stromček a pod ním darčeky. Tento rok opäť nechýbali naši vlastnoručne vyrobení anjelici. Darček pre blízkych i pre tých, ktorým chceme aspoň takýmto spôsobom prejaviť naše Ďakujem.

Svätá Lucia

Naše dve školáčky – prváčky sa 13. decembra na chvíľu premenili na Lucie a veršami:

„My sme Lucky, Lucie, všetko zlé nech pominie.

Čarujeme, vymetáme tento dom, nech choroby nenájdu si miesto v ňom.“,

narobili v škôlke  a na obecnom úrade trochu hluku  a pripomínaním si zvyku na sviatok sv. Lucie vyháňali zlo.

Zdobenie medovníkov

Medovníky upečené. Teta Magda pripravená ukázať a pomôcť nám aj tento rok so zdobením medovníkov.

Počas adventného stretnutia  10. decembra „Čaro Vianoc 2017“ sa nám podarilo medovníky ozdobiť a rozvoňať tak sálu kultúrneho domu, v ktorej sa zišli Tarnovčania, aby spoločne strávili predvianočný čas.

 Pečenie medovníkov

Keď školáci pečú medovníky, všetko krásne rozvoniava. Ich vôňa nám na známosť dáva, že každý z nás, najmilšie sviatky, Vianoce, netrpezlivo očakáva. 

 Mikuláš

6. december – v kalendári meno Mikuláš. Všetky deti, ale aj dospelí sa v tento deň tešia „na príchod Mikuláša“. Aj v Tarnove sa zastavil. Na nádvorí základnej školy už čakali tí, ktorí sa na jeho príchod tešia, tí, ktorí si chcú aj takýmto spôsobom pripomenúť na tohto svätca.

 Jesenná party

Už roky je našim zvykom rozlúčiť sa s jeseňou. Tento rok sa tak stalo 20 .novembra. V príprave jednoduchých  jedál v súťaži „Moja mama varí lepšie ako tvoja“ zvíťazili všetci tí, ktorí sa zapojili. Nechýbal krátky program s tancom, scénkou a pesničkami v sále kultúrneho domu, ktorú sme si vyzdobili výtvarnými prácami s témou „Jesenné variácie“. 

 „Viem kam odpad patrí“

Tak znela téma tohoročnej výtvarnej súťaže spoločnosti  FÚRA. Zapojili sme sa do nej aj my školáci. Síce bez umiestnenia, ale nevadí. 

 „Farebná jeseň“ – tvorivé dielne v HOS

Opäť jedna netradičná hodina výtvarnej výchovy. Výroba šarkanov v tvorivej dielni HOS v Bardejove sa deťom veľmi páčila.

 iBOBOR – informatická súťaž

20.11.2017 sa naši štvrtáci zapojili do informatickej súťaže iBOBOr v kategórií Bobríci. V tejto kategórií súťažilo 17 980 súťažiacich. Plný počet bodov dosiahli 349. Medzi nimi bol aj žiak našej školy Kamil Š.

 Matematická súťaž MAKSÍK

Veľká matematická súťaž pre všetky bystré hlavy. Netradičné a zábavné úlohy, veselé a napínavé príbehy – to všetko čakalo aj na našich štvrtákov (Alex G., Filip P., Kamil Š.), ktorí sa do tejto súťaže zapojili. Prvé dve kola majú úspešne za sebou. Ako sa im darilo, sa dozvieme na konci školského roka. Čakajú na nich ešte ďalšie tri kolá zaujímavých úloh.

 „Bardejov v obrazoch“ a „Edward O Toole“

Návšteva výstavy „Bardejov v obrazoch“ v Šarišskom múzeu a výstavy obrazov Edwarda O Toole v galérii HOS v Bardejove – aj taká môže byť hodina výtvarnej výchovy.  Hodina vlastivedy či prvouky môže byť tiež iná –  vlastivedná vychádzka s cieľom poznávania okresného mesta Bardejov. Takto si užili naši školáci vyučovací deň 20. novembra 2017.

 Stretnutie dôchodcov

Aj tento rok 15. októbra školáci spolu so škôlkarmi prispeli k vytvoreniu príjemnej atmosféry počas Stretnutia seniorov. Predstavili sa milým programom „Píšťalôčka zelená“  a svojimi výtvarnými prácami o štyroch ročných obdobiach skrášlili prostredie sály kultúrneho domu.

 Ceká galéria

 Začiatok školského roka 2017/2018

„Tam, kde niečo končí, vždy začína niečo nové“. A tak je to aj so školou. Tam, kde končia prázdniny, tam začína nový školský rok. Brána tarnovskej základnej školy sa 4. septembra otvorila pre našich žiakov aj tento rok. Po prvýkrát si v nej našli svoje miesta dve prváčky –Katka a Klaudia. „Nech sa Vám, milí školáci, darí!“